Instagram Takipçilerinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri

Şaka bir yana merdiven altından, dijital pazarlama uzmanlarına kadar herkes bu sorunun yanıtını aramaktadır. Türkiye’ de literatüre “Takipçi Kasmak” olarak giren konu, deyim yerindeyse gerçekten kastırmaktadır.

Olması gerekenleri yazmadan önce merdiven altı çözümlere değinelim. Bir takım botlar yardımı ile rastgele takipçileri hesabınıza eklemek, takibe takip kampanyaları düzenlemek, 100 TL ye 1000 takipçi satmak vb yöntemler sayılabilir. Bu yöntemlerin zarararlı veya etkisiz yönlerine aşağıda yeri geldikçe değineceğiz.

1- Hesap Amacınızı Belirleyin

Takipçi kazanmak için öncelikle hesabınızın amacını net olarak belirlemeniz gerekiyor. Bir fenomen mi olmak istiyorsunuz? Ya da işletmeniz için potansiyel müşterilerinize ulaşmak mı istiyorsunuz? Bu amaca geöre değişik stratejiler oluşturmanız gerekiyor. Örneğin işletmeler için rakip analizi. Rakibinizi beğenenler ile iletişime geçme gibi bir çok strateji sayılabilir. (Aşağıda değineceğiz)

2- Lokasyon Özelliklerinizi Belirleyin

Eğer işletmeniz belirli bir lokasyonda faaliyet gösteriyor ise o bölgedeki instagram kullanıcıları ile iletişime geçebilirsiniz. Bu kullanıcılar ile takibe takip yöntemi ile iletişim kurabilirsiniz.

3- Rakip Analizi Yapın

Rakiplerinizi inceleyin. Rakiplerinizi takip eden ve beğenen kullanıcıların yorumlarına da bakarak neden beğendiklerini anlamaya çalışın. Daha farklı ne yapabilirsiniz üzerinde düşünün. Rakiplerinizin takipçileri ile etkileşime geçmeye çalışın. Onların göndeilerini beğenin, yorum yapın.

4- Potansiyel Müşterilerinizi Arayın

Müşteri olma potansiyeli yüksek iş yerlerini veya normal kişileri analiz ederek onlarla iletişime geçmeye çalışın. Örneğin kuaför malzemeleri toptancısı iseniz kuaförlere ait hesapları takip edin, beğenin, yorum yapın. Kısacası onlar ile etkileşime girmeye çalışın.

5- Hikayeleri Mutlaka Kullanın

Instagram hikayeler özelliği kullanıcıların ilk olarak dikkatini verdikleri bölümlerin en başında geliyor. Buraya günlük paylaşımlar yaparak ilgiyi canlı tutmaya çalışın.

6- Güncel Trendleri Takip Edin

Özel günler veya ülke gündemindeki konulara ilişkin paylaşımlar yaparak kullanıcılarınız arasında bir bağ oluşturabilirsiniz. Dini, Mill bayramlar, Anneler Günü, Babalar Günü, Afet zamanlarında yardım veya destek mesajları gibi paylaşımlar ile paylaşımlarınızı destekleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu polemik yaratabilecek veya siyasi konulara dikkat edilmesi gerektiğidir.

7- Hash Tag (Etiket) Kullanın

Etiketler gönderilerinizin en önemli bölümlerinden biridir. Uygun kullanılan etiketler daha fazla kullanıcıya erişim yapmanızı sağlayacaktır. Genellikle Instagram gönderi açıklamalarının ilk satırları ve etiketler aramalarda daha etkin sonuç vermektedir.

8- Bloglar Oluşturabilirsiniz.

İşiniz ile ilgili blog siteleri yaparak kullanıcıların ilgilenebileceği yazılar ve makaleler yayınlayabilirsiniz. Blog yazılarının internet üzerinde okunma yüzdeleri yüksektir. Hatta siz de şu an bu makaleyi okuyorsunuz değil mi 🙂 İşte bu makalede kullanıcıları Instagram hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Hatta yeri gelmişken https://www.instagram.com/dekupeevi/ hesabımızı takip ederek ve beğenerek bizlere destek olabilirsiniz 🙂

9- Tanıtım Yapın

Instagram ve Facebook da belirli aralıklarla ücretli reklam yapın. Reklamlarınızı hazırlarken lokasyon, yaş, cinsiyet , ilgi alanı gibi bir çok kriteri belirleyebilirsiniz. Yani tatlıcı iseniz gönderi yaparken sürekli tatlı paylaşan , tatlıya ilgi duyan kullanıcılara ulaşmanız daha yüksektir. Başka hiç bir yöntem bu kadar nokta atışı etkileşime sahip olmayacaktır.

10- Takibe Takip Gruplarına Katılabilirsiniz

Son zamanlarda meşhur olan bir yöntemdir. Instagram kullanıcılarının sen beni takip et ben de seni takip edeyim mantığında oluşturdukları organizasyonlardır. Bir zararı olmamakla beraber bu organizasyonları düzenleyenler belirli bir zaman içerisinde takip yapmanızı istemektedirler. Eğer gün içerisinde 80-100 üzeri takip işlemi yaparsanız hesabınız belirli bir süre Instagram tarafından bloklanabilir. Çok dikkatli yapılması gereken bir konudur.

Ayrıca sizin takip ettiklerinizin bir kısmı yine de sizi takip etmiyor veya edemiyor. Bunun nedeni de sayı çok beğenme sınırlı olduğu için açıkta kalabiliyorsunuz. Sonuça takip ettikleriniz , sizi takip edenlerden fazla olabiliyor. Tekrar takip ettiklerinizden sizi takip etmeyenleri silmeniz gerekebiliyor. Ama unutmayın bu da sınırlı. Şimdiden çok yorucu oldu değil mi 🙂

11- Haftada En Az 3 Paylaşım Yapın

Haftada en az 3 , mümkünse de hergün paylaşım yapmanız hesabınızı canlı tutmanız için son derece yararlı olur. Keşfet bölümünde yer almanız daha da kolaylaşır. Gönderileriniz de fotoğrafların veya tasarımların kaliteli olması son derece önemlidir. Kendinizi düşünün soluk, yarısı çıkmamış bir dotoprafı mı beğenirdiniz. Yoksa canlı renkleri olan , çok iyi kadrajlanmış bir fotoğrfı mı beğenirdiniz. Eğer tanıtımınızı ticari olarak yapıyorsanız profesyonel destek almayı ihmal etmemenizi öneririz.

Gönderilerinizin belirli bir standart da olması da önemlidir. Restaurant iseniz yemeklerinizle ilgili sunum resimleri ve videoları , işletmenizi ziyaret eden ünlüler ile ilgili resim paylaşımları iyi olacaktır. Ama araya spor araba resimleri eklenmesi sizce de hoş görünmez değil mi?

Bu bilgiler ışığında takipçilerinizi yükseltebilirsiniz. Ancak, bu işin bir süreç işi olduğunu kesinlikle unutmayın. Sihirli değnek, sihirli dokunuş diye bir şey yoktur. Nasıl ki bir iş yeri açtığınızda müşteri toplamak için insanlarla tanışır, ilanlar basar, reklam yaparasanız sosyal medya için de aynı dinamikler geçerlidir. Sosyal medya iletişiminiz bir çiçek yetiştirmek gibi her gün bakım ve özen ister.

Yapmamanız Gerekenler

Takipçi Satın Almak , Göze çok güzel görünen ama bir o kadar riskli bir yöntemdir. Çünkü satın aldığınız takipçiler çok büyük bir oranda sahte takipçilerden oluşmaktadır. Sahte takipçiler gerçek kişi olmadıkları için sizinle etkileşime geçmezler. 10 bin takipçiniz olur ama 20-30 beğeni de kalırsınız. Beğeni satın alırsınız bu da büyük olasılık ile mevcut takipçileriniz dışında beğeniler olacaktır.

Özetle istatistiklerinize bakıldığında tutarsızlık ortaya çıkacaktır. Sizinle reklam ve tanıtım ilişkisine girecek olan firmalar bu istatistiklere gör hareket edecektir.

Ayrıca Instagram algoritmaları sahte takipçileri bir süre sonra bulacak ve Banlayacaktır. Instagram kurallarına uymadığınız için hesabınız da tehlikeye girecektir.

Son söz olarak “Dekupe Evi” olarak oldukça zaman alıcı ve profesyonellik gerektiren sosyal medya yönetiminde sizlere yardımcı oluyoruz.